The 23BA40 1KGT011200R0001 is a binary output module for RTU560 remote terminal units.
Marca :
ABBNúmero de pieza :
23BA40 1KGT011200R0001Descripción :
Command Output ModuleOrigen :
SwitzerlandCondición :
NewDimensión :
180 mm x 126 mm x 61 mmPeso :
0.5 kgPago :
Bank Transfer
ABB 23BA40 1KGT011200R0001 Command Output Module
Description
ABB 23BA40 (1KGT011200R0001) is a binary output module of the ABB RTU560 series remote terminal unit. It is an important component of the industrial automation control system.
This module has reliable output capabilities for digital signals and can achieve start-stop control of on-site equipment and status linkage, suitable for remote monitoring scenarios in power, water supply, oil and gas, etc.
Features
Model: 23BA40, Part Number 1KGT011200R0001
Function: Binary signal output, equipment start/stop control
Compatibility: RTU560 Remote Terminal Unit
Features: Industrial-grade design, strong anti-interference ability, high stability
Application: Remote monitoring systems for power, water supply, oil and gas, etc.
Technical Specifications
| Manufacturer | ABB |
| Part Number | 23BA40 |
| Ordering Information | 1KGT011200R0001 |
| Product Catalog | RTU560 Series |
| Description | Command Output Module |
| Voltage | 24 Vdc |
| Current | 1A |
| Dimensions | 180 mm x 126 mm x 61 mm |
| Weight | 0.5 kg |
