Productos
The ICS TRIPLEX T8831 is a Trusted TMR analog input module for high-precision signal acquisition
Marca :
ICS TRIPLEXNúmero de pieza :
T8831Descripción :
40 channel Analogue Input FTAOrigen :
USACondición :
NewDimensión :
97mm x 94mm x 94 mmPeso :
0.2 kgPago :
Bank Transfer
ICS TRIPLEX T8831 40 channel Analogue Input FTA
Description
The Trusted® 40 Channel Analogue Input Field Termination Assembly (FTA) Non-Incendive T8831 is designed to act as the main interface between a non-incendive field device in a hazardous area generating an analogue signal and the Trusted TMR Analogue Input Module T8431.
Features
• 40 input channels per FTA.
• Industry standard field device connections (2-wire).
• Limited power for connection to non-incendive field wiring.
• Standard DIN rail compatibility.
• Simple installation and connection.
• 24 Vdc operation.
• Fused field power supply per channel.
• On-board Light Emitting Diode (LED) indication field power supply integrity.
Technical Specifications
| Manufacturer | ICS TRIPLEX |
| Part Number | T8831 |
| Ordering Information | T8831 |
| Product Catalog | Analog Input FTA |
| Description | 40 channel Analogue Input FTA |
| Voltage | 10-31 VDC |
| Current | 10 mA |
| Dimensions | 97mm x 94mm x 94 mm |
| Weight | 0.2 kg |
